Logo


Klasa robotnicza rządzi
Walerian DomańskiKsiążki


Czasopisma


Oładki


Klienci


Linki


Powrót

„Klasa robotnicza rządzi” to drugi już zbiór opowiadań Waleriana Domańskiego, po interesujących „Fabrykach dymu” wydanych rok wcześniej.

W swoich opowiadaniach autor przedstawia skutki dyletanckich rządów w PRL z perspektywy szarego człowieka, na ogół mieszkańca dolnośląskiej prowincji.

Zarówno ci, którzy naiwnie uwierzyli w obiecywaną świetlaną przyszłość w komunizmie, jak i zdeklarowani jego przeciwnicy – skazani byli na szarą wegetację, na szukanie sposobów omijania ustrojowych raf. Skazani na życie w gęstwinie biurokratycznych nonsensów, w biedzie, bez nadziei na poprawę swojego losu, pośród marzeń zredukowanych właściwie do samego przetrwania.

Komunizm, nawet ten „z ludzką twarzą”, od początku był zbudowany na fałszu, a niewiara w możliwość jego naprawy stawała się coraz powszechniejsza, doprowadzając do otwartego wypowiedzenia posłuszeństwa przez obywateli w latach 80.

Walerian Domański oprowadza nas po świecie komunistycznych absurdów. Sympatia autora jest oczywiście po stronie ofiar systemu, uwikłanych w trudy życia w PRL-u. Tragiczne sytuacje zderzane są częstokroć z humorem, satyrą, a nawet groteską.

Opowiadania pisane są prostym językiem, bez udziwnień stylistycznych.

Obydwie książki stanowią negatywną encyklopedię komunizmu podaną w atrakcyjnej literacko formie. Niewielu autorów w Polsce pisze tak interesująco i zarazem rzeczowo o czasach PRL-u.

Koniecznie trzeba przeczytać!


O autorze: pochodzący z Pieszyc na Dolnym Śląsku, a mieszkający w Detroit Walerian Domański ukończył Politechnikę Wrocławską, był działaczem „Solidarności” legalnej i podziemnej. Od lat pisze prozę i poezję, a także rysuje.


Okładka

Walerian Domański, Klasa robotnicza rządzi. „Lena”, Wrocław 2014. 303 s., format A5 (21x14,8 cm), oprawa miękka.

ISBN 978-83-64195-05-1

Książkę można zamawiać u autora.

Słowa kluczowe: Literatura polska, opowiadania, PRL, komunizm, ZSSR, XX wiek, humor, satyra, historia, polityka, obyczaje, Niemcy

 
Tu do ściągnięcia fragment ksiązki w formatach: pdf, mobi, epub

 
Przykładowa rozkładówka


Poradnik dla autorów                                                         Napisz maila
 

 

Wydawnictwo „Lena”

ul. Pasteura 15a-20

50-367 Wrocław

tel. 603 96 46 39

konto: Santander,
Nr 43 1090 2473 0000 0001 1316 9296

e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

NIP 898-103-02-80

Regon 930760975