Logo


Fabryki dymu
Walerian Domański


Książki


Czasopisma


Oładki


Klienci


Linki


Powrót

Proza Domańskiego charakteryzuje się prostotą języka i niejednokrotnie zaskakującą treścią. Humor, satyra i tragizm częstokroć sąsiadują zgodnie obok siebie. Fantazja i fakty są tu zmieszane, dając wszakże interesująco wierny zapis odległych i dziś już egzotycznych czasów początków komunizmu w Polsce. Autor trafnie uwypukla absurdy ówczesnego życia, wobec których zwykły człowiek stawał wtedy bezradny.

Polska komunistyczna, zwana Polską Ludową, od początku chyliła się ku ekonomicznemu upadkowi. Nie mogło być inaczej, skoro fundamenty, na których skonstruowano tę budowlę, od początku były fałszywe i nonsensowne.

Opowiadania Domańskiego nie są jednak politycznymi pogadankami, są interesującą literaturą, osadzoną w pieczołowicie odtworzonych realiach dolnośląskiej prowincji. Nie odbiera to w żadnej mierze tym zapisom waloru uniwersalności, a do pewnego stopnia nawet ją wzmacnia.

Ci, którzy pamiętają tamte niespokojne czasy, z przyjemnością, ale i z poczuciem ulgi odnajdą ich dawno przebrzmiałe treści, wspomną swoje zawiedzione nadzieje, a także smak własnej młodości. Czytelnicy młodsi z zaskoczeniem i może z fascynacją odkryją nieznaną egzotykę życia w ich własnym kraju przed tak niewielu laty.

Tytułowe opowiadanie „Fabryki dymu” w 2010 r. zostało opublikowane w tłumaczeniu na angielski w londyńskim piśmie International PEN Club „The Magazine”.


O autorze: pochodzący z Pieszyc na Dolnym Śląsku, a mieszkający w Detroit Walerian Domański ukończył Politechnikę Wrocławską, był działaczem „Solidarności” legalnej i podziemnej. Od lat pisze prozę i poezję, a także rysuje.


Okładka

Walerian Domański, Fabryki dymu. „Lena”, Wrocław 2013. 216 s., format A5 (21x14,8 cm), oprawa miękka.

978-83-935330-7-7

Książkę można nabyć w księgarniach w Dzierżoniowie i Bielawie.


Słowa kluczowe: Literatura polska, opowiadania, PRL, komunizm, ZSSR, XX wiek, humor, satyra, historia, polityka, obyczaje, Niemcy


 
Tu do ściągnięcia fragment ksiązki w formatach: pdf, mobi, epub

 
Przykładowa rozkładówkaPoradnik dla autorów                                                         Napisz maila
 

 

Wydawnictwo „Lena”

ul. Pasteura 15a-20

50-367 Wrocław

tel. 603 96 46 39

konto: Santander,
Nr 43 1090 2473 0000 0001 1316 9296

e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

NIP 898-103-02-80

Regon 930760975