Logo


Nędza i potęga,
czyli co z tobą, człowieku
Andrzej Chodacki
Nowość!


Książki


Czasopisma


Oładki


Klienci


Linki


Powrót

Najnowsza książka Andrzeja Chodackiego jest nietypowa z wielu względów. To z jednej strony kolejny zbiór krótkich form literackich (bo często nie są to nawet opowiadania, a prozatorskie migawki), z drugiej zaś strony to album wysmakowanych, nastrojowych fotografii Iwony Baran. Tekst i zdjęcia łączą często subtelne więzy skojarzeń – choć pierwotny zawsze jest tu tekst. Nietypowy jest również sam format książki i wygląd stron – każda z nich została indywidualnie zaprojektowana.

Tematyka zbioru to, najogólniej ujmując, kondycja moralna współczesnego człowieka. W swoich gorzkich niejednokrotnie frazach autor pochyla się nad losem konkretnych ludzi, skupiając się nad ich alienacją, której fundamentalną przyczyną jest zagubienie wewnętrznego kompasu aksjologicznego. Cechą wielu opowiadań Andrzeja Chodackiego – lekarza z zawodu, co nie jest bez znaczenia – jest bardzo delikatne dotknięcie duchowych dylematów swoich bohaterów, zderzonych często z brutalną, niszczycielską siłą współczesnej, antyhumanitarnej cywilizacji. Ten konflikt bardzo często owocuje przegraną jednostek, mielonych przez bezduszne tryby „nowego wspaniałego świata”. I nie chodzi jedynie o śmierć, stanowiącą codzienny (!) i bardzo widoczny element egzystencji w krajobrazie odmalowanym przez autora. To raczej przegrana w wymiarze znacznie ważniejszym, ostatecznym, eschatologicznym.

Ważna część tekstów książki dotyczy zabijania nienarodzonych, zwanego eufemistycznie aborcją. Spojrzenie autora jest tu bardzo surowe i niepozostawiające wątpliwości. Jest refleksem i realizacją ewangelicznego nakazu głoszenia prawdy (Mt 5,37).

O autorze: Andrzej Chodacki – z zawodu lekarz, z powołania pisarz i poeta, fotografik, muzyk. Laureat wielu konkursów literackich. Członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Laureat nagrody poetyckiej Polish American Poets Academy za rok 2015. Interesuje się historią, przede wszystkim średniowieczną.


Okładka

Andrzej Chodacki, Nędza i potęga, czyli co z tobą, człowieku. „Lena”, Wrocław 2016. 202 s., format: 20 x 20 cm, 202 s., fotografie Iwony Baran.

ISBN ISBN 978-83-64195-33-4

Cena: 33 zł, wraz z kosztami wysyłki (w Polsce)

Słowa kluczowe: literatura polska, moralność, aborcja, śmierć, medycyna, miłość, Bóg, politycy, współczesność

Przykładowa rozkładówka


Książka nominowana do nagrody „Złotego Pióra”
w konkursie na najlepszą książkę roku 2016
Związku Literatów na Mazowszu.Poradnik dla autorów                                                         Napisz maila
 

 

Wydawnictwo „Lena”

ul. Pasteura 15a-20

50-367 Wrocław

tel. 603 96 46 39

konto: Santander,
Nr 43 1090 2473 0000 0001 1316 9296

e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

NIP 898-103-02-80

Regon 930760975