Logo

ALFABET prawie WROCŁAWSKI

Krzysztof Grzelczyk


Książki


Czasopisma


Oładki


Klienci


Linki


Powrót

Książka ciekawa, lekka w czytaniu, w wielu miejscach dowcipna, autoironiczna, niepozbawiona też głębszej refleksji intelektualnej. Grzelczyk jawi się w niej jako osobowość barwna, bogata i złożona. Pokazuje swoje pasje, fascynacje i ograniczenia. Ujawnia szeroką skalę zainteresowań, spotykamy tu, ujęte w kształcie literackich miniatur, znane postaci z polityki, nauki, kultury (np. J. Kaczmarski, J. Kaczyński, Z. Bauman, P. Gintrowski, Wł. Frasyniuk, Zb. Brzeziński...), raz pokazane z powagą, kiedy indziej groteskowo, satyrycznie, poznamy olśnienia i zauroczenia autora krajami, państwami, regionami, miastami, ale też pojęciami i zwrotami frazeologicznycmi. Będziemy wiedzieli, co myśli o blogach, dziennikarzac, partiach politycznych, emigracji, wolności, historii, językach obcych, weteranach, a nawet o cygarach, czołgach z demobilu i gitarach. Subtelnie odsłania osobiste historie, np. pierwszy ślub w więzieniu w stanie wojennym i krytyczne opinie o wrocławskim dworze. Uroku książce dodają sensownie dobrane fotografie i żartobliwe, estetycznie wysmakowane rysunki.
Stanisław Srokowski


Uczmy się doceniać ludzi odważnych i idących pod prąd, bo ten gatunek znika ze szkodą dla jakości polskiego życia publicznego. Krzysztof Grzelczyk jest człowiekiem z właściwościami, pełnym pasji i mającym własne zdanie. Dlatego też lektura Alfabetu nie będzie czasem straconym. Czytelnik może poznać lepiej poglądy człowieka, który rozpoczął działalność publiczną jeszcze przed Sierpniem 80 jako uczestnik opozycji demokratycznej. Ludzie „Solidarności” bardzo często kochają wolność z taką mocą, że trudno im docenić znacze-nie państwa. Krzysztof Grzelczyk to człowiek wolności i zarazem państwowiec z krwi i kości. W jego opiniach o zagadnieniach państwowych, polityce pamięci, znaczeniu Kresów i sprawach międzynarodowych widać zarówno erudycję humanistyczną, jak i doświadczenie publiczne. I jest jeszcze wymiar dla nas nie mniej ważny. W Alfabecie Pana Wojewody skrzy się od uwag i pomysłów dla Dolnego Śląska. Chciałbym, żeby autor Alfabetu mógł wykorzystywać tak wyraziście ukształtowany dorobek swoich przemyśleń pro publico bono.
Kazimierz Michał Ujazdowski

Krzysztof Grzelczyk Działacz opozycji demokratycznej w PRL, od 1978 rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności, zakładał NZS na politologii, sekretarz redakcji Radia Solidarność. W stanie wojennym internowany. W latach 2005–2007 wojewoda dolnośląski. Zaangażowany w walkę o prawa człowieka i prawa mniejszości polskiej na Białorusi i Ukrainie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Pro Memoria”. Członek nadzwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Wołyński oraz człon ek Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.
Należał tylko do dwóch partii Porozumienia Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość..


Okładka

Krzysztof Grzelczyk, Alfabet prawie wrocławski. „Lena”, Wrocław 2015. 148 s., liczne ilustracje, format A5 (21x14,8 cm), oprawa miękka,
ISBN 978-83-64195-22-8
Cena detaliczna: 19,90 zł (wraz z kosztami wysyłki – w Polsce)

Zamówienia można składać:
tel. 603 96 46 39
e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

Słowa kluczowe: Polska, polityka. politycy, alfabet, Wrocław, Grzelczyk, wojewoda, PiS, PO, komunizm, antykomunizm, opozycjaPrzykładowa rozkładówkaPoradnik dla autorów                                                         Napisz maila
 

 

Wydawnictwo „Lena”

ul. Pasteura 15a-20

50-367 Wrocław

tel. 603 96 46 39

e-mail: info@wydawnictwo-lena.pl

NIP 898-103-02-80

Regon 930760975